Stäng sök
Tranås logotyp

Studie- och yrkesvägledning

Studie- och yrkesvägledarna vänder sig till elever och vuxna som vill ha vägledning och information inför studie- och yrkesval. Vi finns till för dig som vill veta mer om yrken, arbetsmarknad samt studier.

Välkommen att kontakta oss om du behöver hjälp med din framtidsplanering eller om du har frågor kring studier och yrkesval.

Kontakt

Grundskolor

Studie- och yrkesvägledare, Junkaremålsskolan
Ida Segersson
Telefon: 0140-684 44
E-post: ida.segersson@tranas.se

Studie- och yrkesvägledare, Ängarydsskolan
Jens Gliminger
Telefon: 0140-684 14
E-post: jens.gliminger@tranas.se

Vux Tranås

Studie- och yrkesvägledare
Pia Samuelsson
Telefon: 0140-684 49
E-post: pia.samuelsson@tranas.se

Per Halldin
Telefon: 0140-688 71
E-post: per.halldin@tranas.se

Holavedsgymnasiet

Studie- och yrkesvägledare för BA, EK, HA/FS, NA, RL, TE, VF, VO, särskolans program för Administration, handel och varuhantering, samt Individuella programmet
Inger Johansson
Telefon: 0140-685 04
E-post: inger.johansson@tranas.se

Studie- och yrkesvägledare för BF, EE, ES, FT, HV, IM, IN och SA
Britt-Marie Rolf
Telefon: 0140-685 12
E-post: britt-marie.rolf@tranas.se

Senast publicerad: